Rodzaje oświetlenia, czyli jak możemy nadać naszym wnętrzom odpowiedni charakter

Wszyscy lubimy, gdy nasze mieszkania i domy są dobrze oświetlone i tworzą odpowiedni nastrój.
Inne są nasze oczekiwania w ciągu dnia, a inaczej chcemy się poczuć wieczorem, po dniu pracy i wyzwań życia.
Dlatego też, ważne jest, abyśmy umieli odpowiednio dopasować natężenie oświetlenia, jego barwę oraz miejsca, gdzie go potrzebujemy. 

Oświetlenie dzielimy na:

  • główne;
  • funkcyjne, zwane również kierunkowym;
  • dekoracyjne.

To co ważne, to fakt, że przed rozpoczęciem rozmieszczania instalacji pod oświetlenie, musimy mieć nakreślony układ funkcjonalny pomieszczeń z wyodrębnieniem poszczególnych stref.
Tylko tak przygotowany plan, może dać nam efekt w postaci odpowiedniego oświetlenia oraz umiejscowienia włączników. 
Wracając jednak do poszczególnych grup oświetlenia, światło główne to te, które stanowi odpowiednik światła dziennego. Jego funkcja to przede wszystkim  równomierne doświetlenie pomieszczenia. Takie zadanie stawiane jest przed lampami wiszącymi, plafonami, tubami natynkowymi, czy reflektorkami. 

Fot. Lampa LED Dilga DALI Casambi czarna, ACB ILUMINACIÓN

Wymienione typy oświetlenia, obecnie często zastępowane są systemami szynowymi z kilkoma punktami świetlnymi, zamiast tradycyjnego jednego punktu, rozmieszczonymi symetrycznie na suficie wnętrza.

Fot. System szynowy Tuba, AQForm


Moc oświetlenia głównego uzależniona jest przede wszystkim od przeznaczenia i wielkości pomieszczenia oraz liczby źródeł światła. W salonie warto zamontować lampę o mocy większej niż 60 W, w kuchni i łazience to wartość powyżej 40 W.

Kolejnym rodzajem oświetlenia w naszych wnętrzach to oświetlenie funkcyjne, zwane także kierunkowym. Ma ono za zadanie oświetlić tylko tę część mieszkania, w której wykonujemy daną czynność, np. oświetlenie blatu roboczego w kuchni, czy kącika do czytania. Funkcję tą pełnią lampy stołowe i podłogowe. 

Fot. Lampa podłogowa Arstid, IKEA


Ostatnim, ale nie mniej istotnym od wcześniej wymienionych jest oświetlenie dekoracyjne. Służy ono do wyeksponowania ozdobnych detali wnętrza i ich kolorów, a także nadaje odpowiedni nastrój naszego mieszkania. Zadanie to spełniają zazwyczaj kinkiety naścienne, pasy LED oraz kierunkowe reflektorki zazwyczaj o ciepłej barwie światła i niedużym natężeniu (około 25 W).

Fot. Kinkiet Arstid, IKEA


Jak pewnie zauważyliście, oprócz funkcji i mocy przewija się również informacja na temat barwy światła. Barwa światła, zwana również temperaturą światła, wyrażana jest w kelwinach (K). Planując oświetlenie powinniśmy również uwzględnić nasz zegar biologiczny i jego potrzeby w tym zakresie. Rano barwa światła jest ciepła (3000 – 3200 K), następnie przechodzi w neutralną (4000 – 4500 K), aby w godzinach południowych i wczesnych popołudniowych uzyskać barwę zimną ( 5000 K i więcej). Cykl po południu przechodzi ponownie w neutralną, aby wieczorem wrócić do barwy ciepłej. 


I tak, w tonacjach ciepłych łatwo się relaksujemy, a wieczorem odczuwamy zmęczenie, w neutralnych będziemy dobrze czuli się w pomieszczeniach użytkowych, takich jak choćby łazienka, natomiast tonacje zimne pobudzają nas do pracy. Dlatego zachęcam, aby przy wyborze źródła światła zwrócić również uwagę, jaką wartość kelwinów podaje producent na opakowaniu i dostosować ją do miejsca, w którym będzie zamontowana.


Życzę powodzenia w nadawaniu odpowiedniego charakteru Waszym domom i mieszkaniom!

Magdalena Boczek

Pasjonatka pięknych wnętrz, podróży oraz astronomii. W wolnych chwilach lubię długie spacery ze synem i mężem w otoczeniu przyrody i miejsc mogących opowiedzieć niejedną historię.

Popularne wpisy

Studio Magda Projektuje Magdalena Boczek

ul. Filmowa 30/2
Gdańsk Matarnia
80-298 Gdańsk
NIP:  9570559499
Regon: 193044878

Google Business Reviews Error Notice!


© 2020 - Studio Magda Projektuje Magdalena Boczek. All rights reserved. Realizacja ♥ JOOMLA GURU